Doula

Home  >>  Doula

Parto en casa

Doula – kto to taki?

Doula (wym. dula) to z greckiego określenie kobiety usługującej, służki.
Obecnie doula to kobieta, która będąc bogata swoim macierzyńskim doświadczeniem i wiedzą wspiera psychologicznie, fizycznie i informacyjnie kobietę i jej rodzinę podczas ciąży, porodu i połogu.

Kobiety od zawsze towarzyszyły innym kobietom w tym wyjątkowym czasie i, chociaż nazwa tego zawodu zaczęła być używana dopiero stosunkowo niedawno, służenie mamie to zajęcie tak stare jak samo macierzyństwo. W różnych kulturach różnie to się objawia, ale wszędzie rodząca kobieta jest traktowana wyjątkowo i otaczana szczególną opieką. Niegdyś opiekę tę i wsparcie zapewniały naturalne więzi rodzinne i plemienne. Ciężarna i rodząca kobieta nie była zostawiana sama sobie. Nie musiała też sama sobie radzić w tych pierwszych, tak trudnych nieraz, tygodniach i miesiącach opieki nad nowo narodzonym dzieckiem.

mocheceramicbirth_l
W dzisiejszych czasach w społeczeństwach zachodnich, gdzie więzi społeczne znacznie się rozluźniły, zanikły naturalne sposoby wspierania młodych rodziców w ich nowej roli. Wszędzie roi się od ekspertów z każdej dziedziny, którzy chętnie zarzucają ich dobrymi radami. Brakuje już tylko miejsca na ich własną intuicję i mądrość. Brakuje też rzeczywistego wsparcia – nienarzucającej się, czuwającej obecności i gotowości pomocy w razie potrzeby. Tę lukę wypełnia dziś doula.

DoulaPrzyPorodzieINT

Follow by Email
Facebook
Twitter