Nadzieja na nowe życie
Od jakiegoś czasu czuję, że mam się zająć tematem niepłodności małżeńskiej. Wiem, że chcę coś zrobić dla osób, które z tym problemem się zmagają. Sama przeszłam tę drogę przed poczęciem naszego pierwszego dziecka. Mój ginekolog załamał ręce i odesłał mnie do bardziej doświadczonego w temacie kolegi. Przez wiele miesięcy przyjmowałam leki, miałam monitorowane cykle, a u ginekologa bywałam nawet co tydzień. Ten lekarz powedział, że zdrowa para ma około 25% szans na naturalne poczęcie w cyklu, my mieliśmy zaledwie kilka. Po prawie roku leczenia zasugerował, że kolejnym krokiem może być inseminacja. Na to z mężem nie mieliśmy zgody. Odpuściliśmy już wtedy całe leczenie i zaakceptowaliśmy ewentualną adopcję dziecka. Jednak kroki podjęte przez specjalistę nie pozostały bez efektu. Kiedy my czekaliśmy na wizytę w ośrodku adopcyjnym, nasza córeczka już znalazła się pod moim sercem.
Wiem, co to znaczy czekać na upragnione dziecko, wiem, jak to boli znów nie być w ciąży. Wiem, jak trudno jest patrzeć na szczęśliwe mamy z małymi dziećmi. Wiem, jak bolą „życzliwe” komentarze rodziny. Pamiętam i zawsze będę nosić w sercu wszystkich tych, którzy teraz tego doświadczają. Dlatego chcę dla nich zrobić coś, do czego sama nie miałam dostępu. Zaprosiłam do Białegostoku Justynę Kuczmierowską – psychologa i doradcę do spraw niepłodności, a także mamę, która na swoje dzieci też długo czekała. Poprosiłam ją, aby poprowadziła warsztaty dla małżeństw, u których starania o dziecko się przedłużają. Chcę ich wesprzeć w tej drodze, pomóc uporać się z trudnymi emocjami, z duchowymi rozterkami. Mam nadzieję, że te warsztaty taką rolę spełnią.
„Przedłużające się starania o dziecko potrafią nadwyrężyć siły najsilniejszych i najbardziej kochających się małżonków. Problem trudności z poczęciem jest bardzo delikatny i intymny. Przez doświadczenie niepłodności para zaś często odgradza się od świata znajomych i rodziny. Małżonkowie czują się samotni i przeżywają liczne dylematów dotyczące diagnostyki swojego problemu, metod leczenia oraz wyboru swojej, dalszej życiowej drogi. Ponadto całą sytuację komplikują trudne uczuć takie, jak zazdrość, smutek, żal i złość, bezradność.
Oczekiwanie na dziecko wielu osobom może wydawać się czasem trudnym, pustym i straconym. Jednak podróż przez niepłodność może być również czasem pełnym dobrych przeżyć, doświadczeń i spotkań. To trudne doświadczenie może mieć siłę, by Cię wzbogacić, nadać kierunek Twojemu życiu. Dzięki spojrzeniu w głąb siebie możesz mieć szansę, by uleczyć swoje rany z przeszłości, odnaleźć życiową równowagę, zadbać o własne zdrowie i rozwinąć swoje pasje.
Ten czas może stanowić okazję do pogłębienia relacji z samą/samym sobą, z mężem /z żoną, z innymi ludźmi. A każde takie spotkanie to nie tylko prezent dla nas samych. To także najpiękniejszy prezent dla ludzi, których spotkamy na swojej drodze – rodziny, przyjaciół, znajomych, ale przede wszystkim wyczekanych dzieci.”
PROWADZĄCA
JUSTYNA KUCZMIEROWSKA
Psycholog, psychoterapeuta, doradca ds. niepłodności. Prowadzi konsultacje indywidualne i warsztaty grupowe oraz wykłady i konferencje poświęcone tematyce niepłodności. Założycielka Fundacji Instytut Nadziei wspierającej osoby zmagające się z niepłodnością. Współautorka „Nadziei na nowe życie” – poradnika dla marzących o rodzicielstwie.
W planie:
WYKŁAD
11.00 -12.00 Inspirujący wykład współautorki Nadziei na nowe życie – psychologa, osoby, która razem z mężem 5 lat starała się o dziecko, prezesa Fundacji Instytut Nadziei, psychologa, psychoterapeutki, która od ponad 10 lat na co dzień pracuje z parami, kobietami, mężczyznami starającymi się o dziecko.
12.00 – 12.30 Przerwa kawowa
WARSZTAT
12.30 – 14.30 Warsztat, w trakcie którego uczestnicy będą mieli okazję podzielić się swoim doświadczeniem i mądrością z innymi praz zadbać w bezpiecznych warunkach o swoją relację z mężem/żoną.
KSIĄŻKA „NADZIEJA NA NOWE ŻYCIE”
W trakcie spotkania uczestnicy będą mieli okazję zakupić książkę „Nadzieję na nowe życie” wraz z osobistą dedykacją od jednej z autorek.
Kiedy: 25 maja 2019 od 11.00 do 14.30
Gdzie: Katedra Teologii Katolickiej, ul. Warszawska 50, Białystok
Koszt uczestnictwa: 200 zł od pary małżeńskiej
Zgłoszenia: mailowe doulania@gmial.com
lub telefoniczne 534 934 932
Organizatorzy: Przystań, Doulania – Ania Sawoń
Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Białostockiej
Fundacja Instytut Nadziei