Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Home  >>  Aktualności  >>  Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Tydzień Promocji Karmienia Piersią

On 19 maja, 2015, Posted by , In Aktualności,Będzie, With No Comments

Karmienie czas

Obchodzony w Polsce między 26 maja a 1 czerwca Tydzień Promocji Karmienia Piersią ma na celu przypomnienie, że karmienie piersią niesie wiele korzyści dla społeczeństwa i stworzenie przyjaznej atmosfery wokół kobiet karmiących dzieci swoim mlekiem.

Wpisuje się też w ogólnopolską inicjatywę promującą karmienie piersią Mlekoteka.

To już druga edycja Tygodnia Promocji Karmienia Piersią w Białymstoku! Przygotowałyśmy program z urozmaiconym zestawem. Oto on (na wszystkie spotkania obowiązują zapisy):

1. 26 maja 2015 roku, godz. 10.00-12.00 pokaz filmu „Breast is best” i pogadanka o karmieniu piersią inaczej, prowadząca: Magda Słoma, Rozkwit Centrum Naturalnego Rodzicielstwa, ul. Waryńskiego 6/6

„Breast is Best czyli o piersiach inaczej” to znany w ponad 50 krajach norweski film o karmieniu piersią.
Zdobył wiele nagród, jest zgodny z zasadą WHO/UNICEFF „10 kroków do udanego karmienia piersią”, pochodzi z Norwegii, gdzie 80% dzieci jest karmionych piersią przez 6 miesięcy życia.
Film pokazuje jak karmić piersią z sukcesem, zawiera informacje na temat laktacji, odciągania pokarmu, pozycjach karmienia, czy rozwiązywania problemów laktacyjnych. (źródło i dystrybucja Fundacja Mleko Mamy)

Fragment filmu: https://www.youtube.com/watch?v=P5F9WZQMBfM
Spotkanie BEZPŁATNE.

2. 27 maja 2015 roku, godz. 10.00-12.00 warsztat „Wsparcie w laktacji” prowadząca: Ania Sawoń, Centrum Naturalnego Rodzicielstwa ROZKWIT, ul. Waryńskiego 6/6

Nieodłącznym towarzyszem mamy na jej laktacyjnej drodze jest wsparcie okazywane nam przez najbliższych, a także takie, po które możemy sięgnąć w razie potrzeby. Na warsztatach:
• wypracujemy sposoby budowania sieci wsparcia jeszcze w oczekiwaniu na maleństwo oraz zadbania o nią po porodzie,
• porozmawiamy o tym, gdzie szukać ewentualnej pomocy na różnych etapach naszej mlecznej drogi,
• poćwiczymy umiejętności komunikowania naszych potrzeb i proszenia o pomoc oraz empatycznego słuchania i udzielania wsparcia,
• każda mama wyjdzie z prezentami – mnóstwem wsparcia oraz praktycznym mini przewodnikiem: „Gdzie szukać pomocy i wsparcia w karmieniu piersią?”, dzięki któremu będzie miała pod ręką przydatne adresy, telefony, nazwiska osób udzielających wsparcia oraz tytuły publikacji związanych z laktacją.

Koszt: 30,00 zł, zapisy: doulania@gmail.com

3. 27 maja 2015 roku, godz. 13.00-14.30 warsztat „Wczesne i późne problemy występujące w laktacji – zapobieganie i rozwiązywanie”, prowadząca: Małgorzata Tymińska, Szkoła Rodzenia i Poradnia Laktacyjna DAR, ul. Wojskowa 4

Koszt: 30 zł/os., zapisy info@szkolarodzeniadar.pl

4. 28 maja 2015 roku, godz. 12.00 Laktacyjna Grupa Wsparcia Mleczna Droga / Niezwykłe właściwości kobiecego mleka, Centrum Naturalnego Rodzicielstwa ROZKWIT, ul. Waryńskiego 6/6

Ideą nadrzędną jest wspieranie w bieżącej sytuacji, ale proponujemy też temat przewodni. Tym razem będzie brzmiał:
Niezwykłe właściwości mleka mamy
Mleko mamy jest substancją wyjątkową, która wyróżnia się spośród wszystkich ludzkich pokarmów niepowtarzalnymi właściwościami. Czy wiecie, że mleko kobiece:
• zmienia się nie tylko wraz z wiekiem karmionego dziecka, ale ma też swój dobowy rytm zmian?
• jest inne dla dziewczynki i dla chłopca?
• zmienia swój skład, gdy mama lub dziecko są chorzy?
• dostosowuje się dla każdego z dzieci karmionych równocześnie?
• oprócz potrzeb żywieniowych zaspokaja też wiele innych?
• zawiera w sobie substancje budujące i wspierające odporność dziecka?
• przeciwdziała wielu chorobom dziecka?
• używane zewnętrznie może być lekiem na dziecięce dolegliwości?
• podawane na błony śluzowe ust i języka stymuluje szybszy rozwój wcześniaków?
• zawiera komórki macierzyste?
O tych i innych niesamowitych własnościach Waszego mleka porozmawiamy się podczas najbliższego spotkania Mlecznej Drogi.

Koszt: 10 zł/os.

Pełen opis: http://rozkwit.bialystok.pl/laktacyjna-grupa-wsparcia-niezwykle-wlasciwosci-mleka-mamy/

5. 28 maja 2015 roku, godz. 16.00 warsztat „Karmienie piersią – najczęstsze problemy”, prowadząca: Danuta Piszczatowska, Polska Szkoła Masażu Shantala MEDElf, ul. Waszyngtona 12 lok. 433 (6 klatka, 11 piętro)

Prowadząca: Danuta Piszczatowska – instruktorka masażu dziecięcego Shantala, doradca laktacyjny, od lat pracuje z kobietami oczekującymi na dziecko i będącymi już matkami, prowadzi Polską Szkołę Masażu Shantala MEDelf.

Jeśli potrzebujesz wskazówek dotyczących karmienia piersią lub pomocy przyjdź… Na spotkanie zapraszamy kobiety, które już urodziły, będące w ciąży albo dopiero planujące dziecko.

Koszt: 30,00 zł, zapisy: piszczatowskad@wp.pl

6. 29 maja 2015 roku, godz. 10.00 warsztat „Karmienie piersią w obliczu trudności IV trymestru”, prowadząca: Magda Słoma, Centrum Naturalnego Rodzicielstwa ROZKWIT, ul. Waryńskiego 6/6

Pierwsze trzy miesiące życia noworodka są rewolucją w życiu rodziców. Nowonarodzone dzieciątko wymaga od rodziców ogromnej uwagi, by mogło się zaadoptować do nowych warunków. Jego świat z ciepłego, ciemnego przytulnego wnętrza zmienia się w tysiące bodźców, z którymi nie umie sobie poradzić. Karmienie piersią jest sztuką. Zarówno matka jak i dziecko potrzebują czasu by ten duet zaczął grać razem.

Na warsztatach omówimy różnice w rozwoju noworodka i niemowlęcia, a także dowiemy się:

– jak karmić dziecko, które ulewa?
– moje dziecko nie chce ssać – szukamy przyczyny
– czy karmić piersią przy nietolerancji laktozy?
– jak pomóc dziecku z kolką?
– skok rozwojowy dziecka i kryzys laktacyjny ?
– fakty i mity o alergiach
A także: przećwiczymy metody łagodzenia kolki i pozycje do karmienia dzieci z refluksem.
Każda mama otrzyma spis pomocnych lektur dotyczących problemów noworodkowych i praktyczną, aktualną wiedzę w pigułce.

Koszt: 30 zł/os., zapisy: podopiekapoloznej@gmail.com
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/836195709780551/

7. 30 maja 2015 roku, godz. 12.00 warsztat „Czy moje dziecko się najada?” prowadząca: Emilka Jaworska, Centrum Naturalnego Rodzicielstwa ROZKWIT, ul. Waryńskiego 6/6

„Mamy dobrze zaczynają, prawie 100% chce karmić i zaczyna po porodzie, ale szybko dokarmiają i wyłączne karmienie w 4. miesiącu sięga 30%, a w 6. miesiącu od 4 do 14% w zależności od badania”
(dr med. Magdalena Nehring-Gugulska, Medycyna Praktyczna)

Wiele kobiet na początku macierzyńskiej drogi doświadcza mniejszych lub większych trudności związanych z karmieniem. Jak wspomóc proces laktacji naturalnymi metodami?

Przyjrzymy się kilku najbardziej rozpowszechnionym mitom, omówimy wskaźniki skutecznego karmienia i postaramy się zapewnić dużo wiary w siebie i wsparcia karmiącym mamom.
Dzięki znajomości WSK (wskaźników skutecznego karmienia) poczujesz się pewniej w temacie laktacji i zaufasz, że możesz z powodzeniem wykarmić swojego malucha.
Odkryjesz też, że karmienie może dać Ci siłę i ufność w Twoją kobiecość!

Każda mama wyjdzie ze znajomością Wskaźników Karmienia Piersią, które otrzyma w wersji papierowej oraz poradnikami z praktycznymi informacjami, jak osiągnąć laktacyjny sukces.

Pełen opis: http://rozkwit.bialystok.pl/czy-moje-dziecko-sie-najada-warsztaty-laktacyjne/

Koszt: 30,00 zł, zapisy: kontakt@rozkwit.bialystok.pl

8. 31 maja 2014 roku, godz. 13.00 Krąg Opowieści Laktacyjnych, park, ławeczki za cmentarzem wojskowym naprzeciwko zoo (w razie niepogody osoby zapisane poinformujemy o zmianie miejsca).

Krąg Opowieści Laktacyjnych to inicjatywa powstała w odpowiedzi na piękne poparcie marcowych Kręgów Opowieści Porodowych. Projekt ten ukazał głęboką potrzebę kobiet, by dzielić się wspomnieniami, odczarowywać macierzyńskie doświadczenia, opowiadać, wzruszać się, współprzeżywać. Uwypuklił potrzebę wspólnoty.

Spotkamy się więc, by opowiadać swoje historie laktacyjne, dzielić się radościami i smutkami. W zróżnicowaniu macierzyńskich ścieżek odnaleźć bliskość i kobiecą siłę.

Zapraszamy mamy karmiące teraz i kiedyś.

Zapraszamy te, którym karmić się nie udało oraz te, które karmić planują.
Zapraszamy dziewczynki, nastolatki, kobiety owocujące, dojrzałe i babcie. Oraz oczywiście dzieci.

W końcu zapraszamy i ojców, bo karmienie jest sprawą całej rodziny.

W bezpieczeństwie kręgu stworzymy razem przestrzeń na podzielenie się swoimi historiami, z szacunkiem, bez ocen i dawania rad.

Proszę przynieście ze sobą przedmiot, który kojarzy się Wam z Waszą mleczną drogą. Można też wziąć jakąś przekąskę i coś do picia oraz koc. Spotkanie odbędzie się w formie piknikowej, na świeżym powietrzu, w części parku naprzeciwko zoo, w okolicach górki za cmentarzem wojskowym (tam, gdzie są ławeczki ze stolikami). W razie niepogody osoby zapisane poinformujemy o zmianie miejsca.

Spotkanie BEZPŁATNE.

9. 1 czerwca 2014 roku, godz. 12.00 flashmob, Karmiące Cyce na Ulice – Flashmob w Białymstoku, plac zabaw w Parku Planty

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Karmienia Piersią chcemy pokazać i podkreślić, że matki maja prawo karmić piersią wszędzie w przestrzeni publicznej, a dzieci mają prawo do najlepszego pokarmu, jaki można im dać.

Chcemy tez pokazać, że karmienie piersią nie ogranicza się do sześciu pierwszych miesięcy życia – to istotny element promocji zdrowia. Zapraszamy mamy karmiące, tatusiów, babcie, dziadków oraz wszystkich, którzy wspierają normalne karmienie piersią.
Spotkanie BEZPŁATNE w ramach ogólnopolskiej akcji Karmiące Cyce Na Ulice -FLASHMOB 2015. WYDARZENIE GŁÓWNE -POLSKA.

Cały białostocki Tydzień Promocji Karmienia Piersią jako wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1587859604836165/

Część poniższych wydarzeń w ramach akcji Mlekoteka: https://www.facebook.com/events/1625654317664079/

Zapraszamy serdecznie na wszystkie wydarzenia Tygodnia Promocji Karmienia Piersią!

Zgłoszenia i zapisy (jeśli nie podano inaczej):

kontakt@rozkwit.bialystok.pl, kontakt@doulabialystok.pl, doulania@gmail.com, podopiekapoloznej@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Follow by Email
Facebook
Twitter