8 powodów żeby nie zatrudniać douli

Home  >>  Artykuły  >>  8 powodów żeby nie zatrudniać douli

8 powodów żeby nie zatrudniać douli

On 19 października, 2017, Posted by , In Artykuły, With No Comments

zatrudnić doulę

Jest wiele kobiet w ciąży, które zastanawiały się nad zatrudnieniem douli do porodu, ale zdecydowały się tego nie robić. Kiedy pytam kobietę, dlaczego postanowiła nie mieć douli, jestem zaskoczona niektórymi odpowiedziami.

  1. Nie wie, co robi doula.

Doula to ktoś, zwykle kobieta, która szkoli się, aby wspomagać kobiety i rodziny w porodzie. Doula jest dodatkową osobą w drużynie porodowej i pracuje, aby pomóc Ci osiągnąć takie doświadczenie, jakiego pragniesz, stosując fizyczne, emocjonalne i mentalne wsparcie. W gruncie rzeczy, to co robi doula wygląda inaczej dla każdej kobiety i przy każdym porodzie.

  1. Myśli, że doula zastępuje partnera.

Doula nie jest zastępstwem dla partnera. Podczas gdy doula ma więcej doświadczenia w porodach niż partner, doula nie może wnieść tego, co partner, a szczególnie miłości do rodzącej kobiety. Niektórzy partnerzy chcą podjąć bardzo aktywne role w procesie porodowym, inni nie. Doula może pełnić rolę asystentki partnera, który chce być aktywny, pomagać przypominając mu o tym, czego kobieta chciała przed porodem albo sugerując coś, ale pozwalając partnerowi być głównym wsparciem, jako że doula pomaga ustawić sytuację i utrzymać małe elementy porodowej układanki. Doula może też podjąć bardzo aktywną rolę we wspieraniu rodzącej kobiety i, szczerze mówiąc, są takie porody, przy których jestem, gdzie nie wiem jak sobie poradziliśmy tylko z dwiema wspierającymi osobami (partnerem i doulą). Są nawet porody z dwiema doulami i jednym partnerem, gdzie wszyscy są zajęci w każdej sekundzie porodu.

  1. Jej lekarz tego nie poleca.

Jeśli twój lekarz nie poleca zatrudnienia douli, powinna ci się zapalić czerwona lampka. Chciałabym wiedzieć, dlaczego oni tak myślą. Może nie wiedzą, kim jest doula albo co robi. Może lekarz nigdy nie pracował z doulą albo miał wcześniejsze negatywne doświadczenia. Może to bardziej szansa dla lekarza, żeby powiedział co czuje i dla ciebie, żeby porozmawiać o tym, dlaczego chciałabyś doulę. Czasami szczera rozmowa to wszystko, czego potrzeba. Czasem możesz nawet zrobić spotkanie twojej wybranej douli i twojego lekarza. Ale jeśli twój lekarz mówi, że nie potrzebujesz wsparcia – powiedz konkretnie jak twoje potrzeby zostaną zaspokojone i przez kogo. Jeśli mówią, że oni i szpital to zapewniają – zapytaj inne kobiety, które tam rodziły, ponieważ ich pojęcie bycia pod opieką i pojęcie lekarza mogą się całkowicie różnić.

  1. Już ma położną.

Położna z pewnością może mieć część tych umiejętności jakie posiada doula. (Są również lekarze, którzy posiadają te umiejętności!) Ale doula jest nastawiona na troszczenie się tylko o jedną matkę w danym momencie i nie zajmuje się zarządzaniem opieką medyczną nad nią i jej dzieckiem. To unikalne skupienie douli jest wspaniałym dodatkiem do każdej drużyny porodowej, nawet jeśli już jest w niej położna.

  1. Nie planuje porodu domowego.

Wiele matek błędnie myśli, że zatrudnianie douli jest tylko dla mam wybierających poród domowy. Oczywiście, są doule, które pracują przy porodach domowych, ale są też takie, które pracują w szpitalach albo domach narodzin. Większość doul pracuje w szpitalach. Pracujemy tam, gdzie rodzą nasze klientki.

  1. Rozważa znieczulenie zewnątrzoponowe.

Doula jest dla każdej kobiety, która jej chce, bez względu na to jak zamierza rodzić. Dotyczy to używania leków takich jak znieczulenie zewnąrzoponowe a nawet planowana cesarka. Doula nigdy nie dyktuje co powinnaś robić w czasie swojego porodu, ale pomaga ci osiągnąć twoje cele, które sobie stawiasz. Czasem plany się zmieniają, a te plany są poza czyjąkolwiek kontrolą. Twoja doula pomoże ci poradzić sobie z nowymi decyzjami, które muszą zostać podjęte w trakcie porodu, łącznie ze zmianami dotyczącymi unikania lub przyjmowania leków.

  1. Wszystkie doule to hipiski / ekoświrki / naukowe świruski.

Tak jak matki różnią się od siebie pod wieloma względami, tak samo i doule. Jeśli szukasz douli, która reprezentuje (lub nie) jakąś filozofię, jest taka doula, która spełni twoje kryteria! Na pewno szokuję część ludzi, kiedy mówię, że jestem doulą, a to z powodu licznych stereotypów, ale to nie szkodzi. Po prostu proś innych o polecenie i mów im czego oczekujesz od douli.

  1. Martwi się, że doula za dużo kosztuje.

Koszt to rzeczywiście ważna kwestia dla niektórych rodzin. Z większością doul matka, która potrzebuje ich usług może wypracować rozwiązanie, na które może sobie pozwolić. Może to być plan spłat, wymiana, a czasem ustalenie elastycznych opcji kosztowych. Jest wiele sposobów opłacenia douli. Pamiętaj jednak, że doule pracują długo i w trudnych godzinach. Inwestują dużo w swoją edukację, a koszt czasu spędzanego z dala od rodziny jest ogromny. Doule zasługują, by być sprawiedliwie wynagradzane za swoją pracę.

Widzisz tutaj swój powód? Może widzisz, że można na niego inaczej spojrzeć? Jestem doulą, więc jestem dosyć pro-doulowa. Nie wierzę, że każdy potrzebuje czy chce douli. Jednak wiem też, że są kobiety, które widzą przeszkody, aby mieć doulę, przeszkody, które nie są wcale nie do pokonania jeśli rzeczywiście chcą wsparcia douli.

Ja  i moja doula podczas Ceremonii Błogosławieństwa Matki

Ja i moja doula podczas Ceremonii Błogosławieństwa Matki

Comments are closed.
Follow by Email
Facebook
Twitter