Wrześniowo

Home  >>  Aktualności  >>  Wrześniowo

Wrześniowo

Back to school

Początek września zawsze kojarzył mi się z powrotem do szkoły. Nawet, kiedy już dawno skończyły się dla mnie czasy szkolne, wciąż odczuwałam w tych dniach lekkie ściskanie w brzuchu. Dopiero w rozmowie z moim mężem kilka lat temu odkryliśmy, że oboje to mamy. Zapach snujących się dymów z palonych traw i specyficzne światło wrześniowe od razu przywodzą, nawet nie na myśl, ale w emocjach skojarzenie ze szkołą. I nie jest to przyjemne skojarzenie. To ściskanie w brzuchu, ten lęk, to coś, co nieświadomie niesiemy w naszą dorosłość. Mam nadzieję, że nie przekazujemy tego naszym dzieciom. Chociaż oboje w tym roku gdzieś „wracali”, zupełnie nie udzielił mi się „początkowoszkolny” nastrój. Jestem spokojna, a może po prostu zaprzątnięta czym innym, innymi zmianami, które niespodziewanie nastąpią w naszym życiu. W każdym razie mam nadzieję, że nie sprzedałam mojej córce dziedzictwa wrześniowego lęku i że czuje się tak, jak wygląda – w podskokach biegnie do szkoły, rozpromieniona wita się z przyjaciółkami i stęskniona tuli się do pani. Oby jak najdłużej w takim nastroju zaczynała rok szkolny.

W planach tradycyjnie wszystkie moje cykliczne spotkania oraz nowość – Grupa Laktacyjna w Wasilkowie. W rocznicę powstania Wokół Porodu (wiecie, że to już ROK? SZOK!) rodzi się nowa grupa. Z potrzeby karmiących mam, z gotowości ich wspierania. Oby owocowała pięknym doświadczeniem karmienia wielu mam i dzieci. Spotkania będą się odbywały tam, gdzie do tej pory spotykałyśmy w tematach okołoporodowych, czyli w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wasilkowie. Na nasze potrzeby, oraz potrzeby innych bardzo małych czytelników, Biblioteka zakupiła płotek, który będzie nam służył do „ogarniania” przemieszczających się maluchów. Dlatego bez obaw przybywajcie z dziećmi. One są zawsze mile widziane na naszych spotkaniach.

A teraz wszystko po kolei:

6 września, 11.00, Warsztaty „Sposoby na brzuszkowe problemy”

Rozkwit Centrum Naturalnego Rodzicielstwa, ul. Waryńskiego 6/6, Białystok

Praktyczne warsztaty dla kobiet w ciąży i mam niemowlaczków. Najlepiej przyjść z dzieckiem, bo na swoim maluszku nauczysz się kilku przydatnych trików na radzenie sobie z jego brzuszkowymi dolegliwościami. Mile widziane są też kobiety w ciąży, które będą miały możliwość ćwiczenia na lalce.
Pokażę szybki zestaw antykolkowego masażu, który stosowany regularnie daje rezultaty już po pierwszej dobie. Zaprezentuję też inne praktyczne i przetestowane przeze mnie oraz mamy, z którymi pracuję, sposoby na niedyspozycje brzuszkowe, niepokój i problemy z zasypianiem.

Koszt: 30zł (płatne na miejscu)

Zapisy: doulania@gmail.com, 534 934 932

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/305562849803404/

14 września, 11.00, Pozytywnie o Porodzie na temat „Ostatnie dni ciąży”

Rozkwit Centrum Naturalnego Rodzicielstwa, ul. Waryńskiego 6/6, Białystok

Prowadzi Emilia Jaworska

Wrześniowe spotkanie poświęcimy ostatnim dniom ciąży. Proponujemy rozmowę o tym bardzo ważnym czasie, niejednokrotnie trudnym zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.
To wyjątkowy czas „pomiędzy”. Pomiędzy tu i tam, tym a przyszłym światem, w swoistym zawieszeniu, oczekiwaniu.

Jak sobie radzić w tym szczególnym stanie?
Jak celebrować wrażliwość i otwartość końcówki ciąży?
Co myśleć o możliwości przyspieszenia – naturalnymi sposobami bądź indukcją?
Jak sobie radzić, gdzie szukać wsparcia?
Czym jest ten proces przejścia?
O tym wszystkim we wrześniu.
Jak zawsze będzie przestrzeń na rozmowy, pytania, dzielenie się doświadczeniami i wymianę poglądów.

wydarzenie bezpłatne

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/151637855274529/

20 września, 11.00, Wokół Porodu w Sokółce na temat „Ból w porodzie”

Smykolandia, ul Kołłątaja 2, Sokółka

Kolejne spotkanie z cyklu Wokół Porodu. W tym miesiącu zajmiemy się tematem, który jakoś nieodłącznie wielu kobietom kojarzy się z porodem – BÓLEM. Porozmawiamy o tym, jakie mamy przekonania i doświadczenia dotyczące bólu porodowego, Powiem o funkcjach tego bólu i o tym, czy można go uniknąć. Przedstawię sprawdzone doulowe techniki i narzędzia służące do łagodzenia bólu w porodzie.

Koszt: 10zł (płatne na miejscu)

Zapisy: doulania@gmail.com, 534 934 932

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1831205620445331/

21 września, 11.00, Wokół Porodu w Wasilkowie na temat „Gdzie rodzić?”

Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie, ul. Białostocka 19

Kolejne spotkanie z cyklu Wokół Porodu. Właśnie we wrześniu Wokół Porodu świętuje swoją rocznicę! Tym razem, tak jak przed rokiem, będziemy omawiać podstawowe zagadnienie przygotowania do porodu, jakim jest wybór miejsca. Porozmawiamy o tym, jak się przygotować do wyboru miejsca, jakie kryteria powinnyśmy brać pod uwagę. Zrobimy też przegląd podlaskich porodówek pod względem doświadczeń mam, które niedawno na nich rodziły. Dlatego też szczególnie zapraszam mamy maluszków, żeby przyszły i podzieliły się swoim doświadczeniem porodowym i poleciły miejsca, w których dobrze rodzić.

Koszt: 10zł (płatne na miejscu)

Zapisy: doulania@gmail.com, 534 934 932

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/696935780458161/

23 września, 11.00, MlekoMatki w Sokółce na temat „Karmiąca mama wraca do pracy”

Smykolandia, ul Kołłątaja 2, Sokółka

Jest to grupa dla kobiet w ciaży przygotowujących się do karmienia naturalnego oraz dla mam karmiących na różnych etapach ich laktacyjnej drogi. Każde spotkanie ma inny temat, zawsze związany z karmieniem naturalnym. Spotkania są otwarte, uczestnictwo w jednym nie zobowiązuje do stałego uczęszczania.

Na spotkaniach zajmiemy się przede wszystkim wsparciem w konkretnych bieżących sytuacjach, ale zawsze będę też proponować temat przewodni.

Temat najbliższego spotkania to KARMIĄCA MAMA WRACA DO PRACY
Powrót do pracy wcale nie musi być powodem do odstawienia dziecka od piersi. Przeciwnie, jest nawet więcej powodów, żeby to karmienie kontynuować. Porozmawiamy o tym, jak pomóc sobie i dziecku przygotować się do zmian, jak logistycznie podejść do tematu ściągania, podawania mleka i o tym, jak doskonale nasza laktacja dostosowuje się do nowych sytuacji.

Koszt: 12zł (płatne na miesjcu)

Zapisy: doulania@gmail.com, 534 934 932

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1190528877669925/

28 września, 11.00, Grupa Laktacyjna w Wasilkowie na temat „Karmię piersią bo…”

Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie, ul. Białostocka 19

Pierwsze spotkanie grupy dla kobiet w ciąży przygotowujących się do karmienia naturalnego oraz dla mam karmiących na różnych etapach ich laktacyjnej drogi. Każde spotkanie będzie miało inny temat, zawsze związany z karmieniem naturalnym. Spotkania są otwarte, uczestnictwo w jednym nie zobowiązuje do stałego uczęszczania.

Na spotkaniach zajmiemy się przede wszystkim wsparciem w konkretnych bieżących sytuacjach, ale zawsze będę też proponować temat przewodni.
Serdecznie zapraszamy mamy z dziećmi w każdym wieku.

Temat pierwszego spotkania to KARMIĘ PIERSIĄ BO…
Porozmawiamy o tym, jakie są nasze powody i motywacje do karmienia naturalnego. Omówimy korzyści płynące z naszych wyborów dla dzieci oraz dla mam.

Koszt: 15,00 zł/os. (płatne na miejscu)
Zapisy: doulania@gmail.com, 534 934 932

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/175290392879153/

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy telefoniczne (534934932) lub mailowe (doulania@gmail.com)

Do zobaczenia!

Comments are closed.
Follow by Email
Facebook
Twitter